PERFORMANCES, BROADCASTS & OTHER EVENTS

2017

This Everlasting Silence - clarinet, violin and piano PREMIERE 11’.30’’
Plexus Ensemble - Monica Curro, violin; Philip Arkinstall, clarinet; Stefan Cassomenos, piano
Melbourne Recital Centre
Monday November 13, 6pm

Clear Flame Within - cello and piano
Blair Harris, cello; Caroline Almonte, piano
Melbourne Recital Centre
Monday October 30, 6pm

The Good Shepherd
- children’s choir, harpsichord and strings
Young Voices of Macedon
Anglican Church of the Resurrection, Macedon
Sunday October 22, 2.30pm

Syzygy - chamber ensemble (broadcast) 14’27”
Syzygy Ensemble

ABCFM ‘Night Music’
Friday September 15, 12am

Syzygy - chamber ensemble
Syzygy Ensemble
Burrinja Theatre, Cnr Glenfern Road and Matson Drive, Upwey
Sunday September 10, 2pm
Syzygy EnsembleSyzygy Ensemble
Syzygy - chamber ensemble
Syzygy Ensemble
Lyrebird Music Society Wyselaskie Auditorium
Sunday September 3, 2pm

Celebration - 1: Love - chamber ensemble (broadcast) 5.5’
Australia Ensemble
ABCFM ‘Night Music’

Sunday August 27, 12am

Festive Overture - orchestra (broadcast)
West Australian Symphony Orchestra/Richard Mills
ABCFM ‘Night Music’

Thursday August 24, 12am

Born From Good Angel’s Tears (Symphony #4)
- orchestra (broadcast) 14’40”
Tasmanian Symphony Orchestra/Ola Rudner
ABCFM ‘Night Music’

Tuesday August 22, 12am

Safe Haven - string quartet
Enso Quartet
Corson Auditorium,
Interlochen Centre for the Arts
Interlochen Michigan, USA
Wednesday August 16, 8pm

Enso-Quartet-884x497Enso Quartet

Syzygy - chamber ensemble
Syzygy Ensemble
Clarence Valley Conservatorium
8 Villiers St Grafton
Sunday August 13, 2pm

Symphony #1 - Toward The Shining Light - orchestra (broadcast) 25’
Andrew Wheeler, conductor, Krasnoyarsk Symphony Orchestra
WPRB (Princeton USA) ‘Classical Discoveries’ with Marvin Rosen
Wednesday August 9, 9.28am
ClassDiscLogoWhole

Not Too Near, Not Too Far
- saxophone and piano (broadcast) 11’
Michael Duke, saxophone; David Howie, piano
‘Australian Portrait’ (Cala CACD 77013)
ABCFM ‘Night Music’
Saturday August 5, 12am

Syzygy - chamber ensemble (broadcast)
Syzygy Ensemble

ABCFM ‘Night Music’
Monday July 31, 1am

I touched your glistening tears
- oboe and piano (broadcast)
Stephen Robinson, oboe; Eliane Laussade, piano
ABCFM ‘Night Music’

Wednesday July 27, 12am

Celebration, Symphony for Chamber Ensemble
- chamber ensemble (broadcast)
Australia Ensemble
ABCFM ‘Night Music’

Saturday July 15, 12am

I touched your glistening tears
- oboe and piano (broadcast)
Stephen Robinson, oboe; Eliane Laussade, piano
ABCFM ‘Night Music’

Wednesday July 12, 12am

Symphony #1 - Toward The Shining Light - orchestra (broadcast)
Richard Mills conductor, Melbourne Symphony Orchestra
ABCFM ‘Night Music’

Tuesday July 11, 12am

Born From Good Angel’s Tears (Symphony #4)
- orchestra (broadcast)
Tasmanian Symphony Orchestra/Ola Rudner
ABCFM ‘Night Music’

Wednesday June 28, 12am

Second Wedding Singer - brass band (arrangements by BB)
Music by Simon Hall (11 songs - c.1 hour)
Performed by Simon Hall and The Brass Ring
Adelaide Cabaret Festival, Adelaide Festival Centre
Wednesday June 21, 7.30pm & Thursday June 22 9.30pm

sws-smaller-2000-x-640Simon Hall (aka Yon from comedy trio Tripod)


I touched your glistening tears - oboe and piano (broadcast)
Stephen Robinson, oboe; Eliane Laussade, piano
ABCFM ‘Night Music’

Wednesday June 21, 12am

Syzygy
- chamber ensemble (broadcast)
Syzygy Ensemble

ABCFM ‘Night Music’
Friday June 2, 12am

I touched your glistening tears - oboe and piano (broadcast)
Stephen Robinson, oboe; Eliane Laussade, piano
ABCFM ‘Night Music’

Tuesday May 30, 12am

Celebration - Love - chamber ensemble (broadcast)
Australia Ensemble
ABCFM ‘Night Music’

Friday May 24, 12am

To The Hills - brass band
Staff Band Alumni Band cond. Colin Woods
Camberwell Salvation Army
Saturday May 20, 7.30pm

Not Too Near, Not Too Far - saxophone and piano (broadcast)
Michael Duke, saxophone; David Howie, piano
‘Australian Portrait’ (Cala CACD 77013)
ABCFM ‘Night Music’
Wednesday May 10, 12am
presenter-classic2

Syzygy - chamber ensemble (broadcast)
Syzygy Ensemble
ABCFM ‘Afternoons’ with Mairi Nicholson
Tuesday May 9, 12pm

Festive Overture - orchestra (broadcast)
West Australian Symphony Orchestra/Richard Mills
ABCFM ‘Night Music’

Friday May 1, 12am

Born From Good Angel’s Tears (Symphony #4)
- orchestra (broadcast)
Tasmanian Symphony Orchestra/Ola Rudner
ABCFM ‘Night Music’

Monday May 1, 1am

My Feet Want To Dance but My Eyes Want To Sleep
- chamber ensemble (live broadcast)
ABCFM ‘Evenings’ with Tamara-Anna Cislowska
Saturday April 22, 7.30pm


My Feet Want To Dance but My Eyes Want To Sleep - chamber ensemble
Musica Viva Festival
Kiran Phatak (flute), Lloyd Van’t Hoff (clarinet), Amir Farid (piano), Marianne Broadfoot (violin),
Kerry Martin (violin), Jacqui Cronin (viola) and Rowena Macneish (cello)

Verbrugghen Hall, Sydney
Saturday April 22, 7.30pm


Celebration - Love - chamber ensemble (broadcast)
Australia Ensemble
ABCFM ‘Weekend Breakfast’ with Russell Torrance
Sunday April 2, 6am

Festive Overture - orchestra (broadcast)
Richard Mills conductor, West Australian Symphony Orchestra
ABCFM ‘Mornings’ with Martin Buzacott
Thursday March 30, 9am

The Mountain - orchestra (broadcast)
Tasmanian Symphony Orchestra/Ola Rudner
Nacional Clasica FM96.7 (Buenos Aires)
Friday March 3, 11am

Symphony #1 - Toward The Shining Light - orchestra (broadcast)
Richard Mills conductor, Melbourne Symphony Orchestra
ABCFM ‘Mornings’ with Martin Buzacott
Thursday March 2, 9am


I Know He Cares For Me - brass band
Stockholms Domkyrkokor
Storkyrkan, Stockholm
Sunday February 19, 4pm

Celebration - chamber ensemble (broadcast)
Australia Ensemble
ABCFM ‘Afternoons’ with Alice Keath
Sunday February 2, 2pm

I touched your glistening tears - oboe and piano (broadcast)
Stephen Robinson, oboe; Eliane Laussade, piano
ABCFM ’Mornings with Martin Buzacott’
Wednesday February 1, 9am

2016
Timeless - orchestra (broadcast)
Ola Rudner, conductor, Tasmanian Symphony Orchestra
WPRB (Princeton USA) ‘Classical Discoveries’ with Marvin Rosen
Wednesday December 28, 3.16am (!)

Symphony #4 - Born From Good Angels Tears - orchestra (broadcast)
Ola Rudner, conductor, Tasmanian Symphony Orchestra
WPRB (Princeton USA) ‘Classical Discoveries’ with Marvin Rosen
Wednesday November 30, 8.33am
ClassDiscLogoWhole
In The Sunshine (broadcast)
Benjamin Northey, conductor, Tasmanian Symphony Orchestra
ABCFM ‘Weekend Breakfast’ with Colin Fox
Saturday November 26, 6am


Dying of The Light - solo piano
Natasha Lin, piano
St Georges Anglican Church, 55 Lucknow St. Travancore Vic
Sunday November 20, 2.30pm

Celebration - chamber ensemble (broadcast)
Australia Ensemble
ABCFM ‘Mornings’ with Martin Buzacott
Monday November 14, 9am

Federation Flourish - orchestra
Nicholas Cleobury, conductor, Peter Sculthorpe Symphony Orchestra
State Honours Ensemble Program: Queensland
Queensland Conservatorium, Griffith University
September 29 - October 2


Lyre Bird (Homage to Janequin and L’Oiseau-Lyre) Choir, brass and early music instruments
(Commissioned by Professor John Griffiths)
‘Bird Music’ Concert
High Court, Canberra
Sunday, September 25, 1.30pm


Celebration -
chamber ensemble (broadcast)
Australia Ensemble
ABCFM ‘Mornings’ with Martin Buzacott
Monday September 12, 9am

Syzygy - chamber ensemble (broadcast)
Syzygy Ensemble
ABCFM ‘Evenings’
Thursday September 8, 7pm
5667.1430598072

Syzygy - chamber ensemble
Syzygy Ensemble
‘Music In The Round’ - Industrial School, Abbotsford Convent
Sunday September 4, 11am and 3pm (2 concerts)

Symphony #4 - Born From Good Angels Tears - orchestra (broadcast)
Ola Rudner, conductor, Tasmanian Symphony Orchestra
ABCFM ‘Evenings’ with Simon Healy
Tuesday August 23, 7pm

Safe Haven - string quartet
Enso Quartet
Corson Auditorium, Interlochen Centre for the Arts,
Interlochen Michigan, USA
Monday August 15, 8pm

Interlochen_center_for_the_arts
Safe Haven - string quartet (US premiere)
Enso Quartet
Herter Hall,
Garth Newel Music Center
Hot Springs, Virginia, USA
Sunday August 14, 3pm

logo-png
”...and a the US premiere of a Safe Haven (2016) by Brenton Broadstock, a visceral and moving work that enveloped the listener in an aural refuge.” Jeanette Fang

Festive Overture - orchestra (broadcast)
Richard Mills, conductor, West Australian Symphony Orchestra
ABCFM ‘Evenings’ with Graham Abbott
Saturday August 6, 7pm

Syzygy - chamber ensemble (broadcast)
Syzygy Ensemble
ABCFM ‘Evenings’
Friday July 29, 10pm
5667.1430598072

I touched your glistening tears
- oboe and piano (broadcast)
Stephen Robinson, oboe; Eliane Laussade, piano
ABCFM ’Sunday Morning’
Sunday July 3, 9am

Safe Haven - string quartet (broadcast)
Enso Quartet
ABCFM ‘Afternoons’
Tuesday July 5, 1pm

Winds of Change - brass band (broadcast)
YBS Band/ David King
Sunday Bandstand (UK)
July 3 (click to listen)

Syzygy - chamber ensemble
Syzygy Ensemble
Glebe Justice Centre, 37 St John’s Rd Glebe, NSW
Sunday June 19, 6.30pm

In Flanders Fields - brass band
Boroondara Brass/Daniel van Bergen
Hawthorn Arts Centre, 360 Burwood Road, Hawthorn
Sunday June 19, 2.30pm

Safe Haven - string quartet
Enso Quartet
Recital Centre, Melbourne
Saturday June 18, 7pm
BB with EnsoBB with the Enso Quartet in Sydney
Safe Haven - string quartet
Enso Quartet
Adelaide Town Hall, Adelaide
Thursday June 16, 7.30pm

Safe Haven - string quartet
Enso Quartet
Concert Hall, Perth
Monday June 13, 7.30pm

Safe Haven - string quartet
Enso Quartet
Llewellyn Hall, ANU, Canberra
Thursday June 9, 7pm

Safe Haven - string quartet
Enso Quartet
Elizabeth Murdoch Hall, Recital Centre, Melbourne
Tuesday June 7, 7pm

Hymn, Holler and Hoedown - tuba quartet (premiere)
Australian Tuba Quartet
Wakeland High School, Frisco, Texas, USA
Tuesday June 7, 7pm

Safe Haven - string quartet
Enso Quartet
Hobart Town Hall, Hobart
Monday June 6, 8pm
Enso QuartetEnso Quartet
Syzygy - chamber ensemble
Syzygy Ensemble
Pilgrim Church - 12 Flinders Street, Adelaide, SA
Sunday June 5, 4.30pm

Safe Haven - string quartet (concert and direct broadcast on ABCFM)
Enso Quartet
City Recital Hall, Sydney
Saturday June 4, 2pm
5667.1430598072
Safe Haven - string quartet
Enso Quartet
Harold Lobb Concert Hall, Newcastle
Thursday June 2, 7.30pm

Syzygy - chamber ensemble (broadcast)
Syzygy Ensemble
Radio Adelaide 101.5FM
Thursday June 2, 9.10am
6a0177444b0c2e970d01b7c788414f970b-320wi
Safe Haven - string quartet
Enso Quartet
QPAC, Brisbane
Wednesday June 1, 7pm


Celebration - Love - chamber ensemble (broadcast)
Australia Ensemble
ABCFM ‘Classic Drive’ with Christopher Lawrence
Wednesday June 1, 6pm

Safe Haven - string quartet (premiere)
Enso Quartet
City Recital Hall, Sydney
Monday May 30, 7pm


Made In Heaven - Concerto for Orchestra (premiere of revised version)
Australian Discovery Orchestra cond. Kevin Purcell
29 May 11.30am-12.30pm from Melbourne - a globally streamed non-public event
ado9webtype3
Interview on The Music Show with Andrew Ford
ABC Radio National
Sunday May 29, 11.05am

Symphony #5 - Dark Side- orchestra (broadcast)
Andrew Wheeler, conductor, Krasnoyarsk Symphony Orchestra
WPRB 103.3FM Princeton, NJ
Wednesday May 25, 8.35am

Symphony #1 - Toward The Shining Light - orchestra (broadcast)
Richard Mills, conductor, Melbourne Symphony Orchestra
Clasica Nacional FM 96.7 (Radio Nacional Buenos Aires)
Friday May 13, 7pm

Not Too Near...Not Too Far - saxophone and piano (broadcast)
Michael Duke, saxophone; David Howie, piano
ABCFM ‘Evenings’ with Julie Howard
Friday May 6, 7pm
5667.1430598072
Symphony #4 - Born From Good Angels Tears - orchestra (broadcast)
Ola Rudner, conductor, Tasmanian Symphony Orchestra
Clasica Nacional FM 96.7 (Radio Nacional Buenos Aires)
Monday May 2, 11am

Bright Tracks
- soprano and string trio (broadcast)
3MBS FM ‘Australian Sounds’
Friday April 15, 10pm


Resurrection (from Stations of The Cross) - SATB choir
Sydney Chamber Choir dir: Paul Stanhope
ABCFM
Wednesday March 23, 8pm


Celebration - Life - chamber ensemble (broadcast)
Australia Ensemble
ABCFM ‘Mornings’ with Martin Buzacott
Thursday March 10, 9am

The Mountain - orchestra (broadcast)
Ola Rudner, conductor, Tasmanian Symphony Orchestra
Clasica Nacional FM 96.7 (Radio Nacional Buenos Aires)
Thursday February 25, 11am

Symphony #1 - Toward The Shining Light - orchestra (broadcast)
Andrew Wheeler, conductor, Krasnoyarsk Symphony Orchestra
Clasica Nacional FM 96.7 (Radio Nacional Buenos Aires)
Friday January 26, 11am
argentina-rna-clasica-nacional-clasica-967-fm-2
Never Truly Lost - string orchestra (broadcast)
Australia Chamber Orchestra, Satu Vänskä, solo violin/leader
ABCFM ‘Afternoons’ with Julian Day
Thursday January 25, 1pm

I touched your glistening tears - oboe & piano (broadcast)
Stephen Robinson (oboe), Elyane Laussade (piano)
ABCFM ‘Evenings’ with Graham Abbott
Tuesday January 23, 7pm

Festive Overture - orchestra (broadcast)
Richard Mills, conductor, West Australian Symphony Orchestra
ABCFM ‘Classic Breakfast’ with Julian Day
Tuesday January 5, 8am

2015
Syzygy - chamber ensemble (broadcast)
Syzygy Ensemble
ABC FM ‘Evenings with Simon Healy’
Tuesday December 15, 10pm


Celebration - Love
- chamber ensemble (broadcast)
Australia Ensemble
ABC FM ‘Classic Breakfast’
Monday December 14, 8am

Aureole 4 - piano (broadcast)
Jeanell Carrigan
WXQR Radio New York
Sunday December 13, 4.06am

Syzygy -
chamber ensemble (premiere)
Syzygy Ensemble
Melbourne Recital Centre Salon
(tickets here)
Wednesday December 2, 6pm
Syzygy EnsembleSyzygy Ensemble

Escape Hatch -
short film by David Willing (10’ music by BB and Peter Sullivan)
Premiere Viewing: Treasury Theatre, Spring St, Melbourne
Friday November 27, 7.30pm

Walking with the Mursi - documentary by David Willing (35’ music by BB)
Premiere Viewing: Treasury Theatre, Spring St, Melbourne
Friday November 27, 7.30pm

PEDESTAL COMPOSER (November 23-27) on ABC FM included the following works:
Never Truly Lost - string orchestra (broadcast)
Australia Chamber Orchestra, Satu Vänskä, solo violin/leader
ABCFM ‘Mornings’ with Christopher Lawrence
Friday November 27, 9am

I Had A Dream - SATB choir (broadcast)
Australian Chamber Choir dir: Douglas Lawrence
ABCFM ‘Mornings’ with Christopher Lawrence
Friday November 27, 9am

Symphony #2 - Stars In A Dark Night -
orchestra (broadcast)
conductor, Janos Furst, Melbourne Symphony Orchestra
ABCFM ‘Mornings’ with Christopher Lawrence
Thursday November 26, 9am


Giants In The Land - piano (broadcast)
Ian Holtham, piano
ABCFM ‘Mornings’ with Christopher Lawrence
Wednesday November 25, 9am

Fortuna - brass band (broadcast)
Kew Band, Mark Ford
ABCFM ‘Mornings’ with Christopher Lawrence
Wednesday November 25, 9am


Symphony #1 - Toward The Shining Light - orchestra (broadcast)
Richard Mills conductor, Melbourne Symphony Orchestra
ABCFM ‘Mornings’ with Christopher Lawrence
Tuesday November 24, 9am


I touched your glistening tears - oboe and piano (broadcast)
Stephen Robinson, oboe; Elyanne Laussade, piano
ABCFM ‘Mornings’ with Christopher Lawrence
Monday November 23, 9am


Festive Overture - orchestra (broadcast)
Richard Mills conductor, West Australian Symphony Orchestra
ABCFM ‘Mornings’ with Christopher Lawrence
Monday November 23, 9am


In The Sunshine
(broadcast)
Benjamin Northey, conductor, Tasmanian Symphony Orchestra
ABCFM ‘Weekend Breakfast’
Saturday November 14, 6am


Symphony #4 - Born From Good Angels Tears - orchestra (broadcast)
Ola Rudner, conductor, Tasmanian Symphony Orchestra
Clasica Nacional FM 96.7 (Radio Nacional Buenos Aires)
Friday November 13, 3pm

Festive Overture - orchestra (broadcast)
Richard Mills conductor, West Australian Symphony Orchestra
ABC FM ‘Classic Breakfast’
Thursday November 5, 8am

12094963_505833026257562_5818942756925946247_o
Night on Bald Mountain - Mussorgsky (arranged by Broadstock) - small orchestra (premiere)
Melbourne Metropolitan Sinfonietta conductor Patrick Burns
(1fl 1cl 1ob 1bsn, 1hn 1tpt 1 bass trom, 2 x perc, piano, 2vn 1va 1vc 1db )
St Stephen’s Anglican Church, 360 Church St Richmond
Saturday October 31, 9pm

Twelve - saxophone ensemble
Sydney Conservatorium Saxophone Ensemble
Verbrugghen Hall, Sydney Conservatorium
Wednesday October 14, 12.30pm

Festive Overture - orchestra (broadcast)
Ola Rudner, conductor, Tasmanian Symphony Orchestra
Clasica Nacional FM 96.7 (Radio Nacional Buenos Aires)
Friday October 9, 11am

In The Sunshine (broadcast)
Benjamin Northey, conductor, Tasmanian Symphony Orchestra
ABCFM
Thursday October 8, 8am

Fanfare and Elegy - orchestra (premiere)
Foundation Day Concert
Scotch College Orchestra cond. John Ferguson
Hamer Hall, Melbourne
Wednesday September 9, 8pm

Songs on Lonely Roads - 2 mezzo sopranos, oboe, piano (premiere)
Text by Ivor Gurney
‘Amor Matris et Filiae Duet Recital’
Mezzos: Emma O’Brien, Olivia O’Brien. Oboe: Ben Opie
Recital Centre, Melbourne
Thursday September 3, 6.30pm

In Flanders Fields - brass band
Victorian State Band Championships B Grade Test Piece
Bands: Geelong West, Dandenong, Northern Brass, Diamond Valley, Advent Brass
Her Majesty’s Theatre, Ballarat
Saturday August 15, 7.15pm

    These Terrestrial Commitments - soprano and piano
    Belinda Dalton, soprano; David Barnard, piano

    XLArts - ‘Rare Sounds 2’
    St Stephen’s Anglican Church, 360 Church St Richmond
    Saturday August 1, 5pm

    The Soul of The Anzac - SATB choir
    Australian Chamber Choir dir: Douglas Lawrence
    ACC’s Tour of Denmark
    July 6 Trinitatis Church, Copenhagen, 4.30pm
    July 7 St Nicolai Church, Rønne, 8pm
    July 8 Klosterkirk, Sorø, 8pm
    (Sorø International Music Festival)
    Review:
    It was very thoughtful to bring Melbourne composer Brenton Broadstock's "The Soul of Anzac", commemorating the 100th anniversary of the first World War as part of the Choir's European tour program. The texts are a selection of deeply serious but comforting poems about a soldier's lot during war....... The audience could readily appreciate the beautiful relationship between text and music.
    Hans Krarup, "Berlingske Tidende", Copenhagen, 8 July, 2015
    Colour-full-text1
    Stars In A Dark Night Symphony #2 - orchestra (broadcast)
    Krasnoyarsk Symphony Orchestra cond. Andrew Wheeler
    ‘Classical Discoveries’ presented by Marvin Rosen
    WPRB Radio Princeton, New Jersey
    Wednesday June 24, 9.08am


    The Call -
    brass band (Commissioned by the Canning City Brass)
    Canning City Brass dir: Richie Burton
    WA State Band Championships
    Paul Latham Auditorium, 20 Lucca St, Churchlands WA
    Saturday June 6

    Aureole 4
    - piano (broadcast)
    Jeanell Carrigan
    WXQR Radio New York
    Wednesday May 27, 5.24pm


    In The Sunshine -
    orchestra
    Monash Medical Orchestra, conductor Robert Dora
    Flockhart Hall, MLC, Hawthorn
    Sunday May 17, 5pm

    Nearer My God To Thee - arrangement for brass band
    Traralgon City Band
    Traralgon, Victoria
    Saturday May 16, 2pm

    Aureole 4
    - piano (broadcast)
    Jeanell Carrigan
    WXQR Radio New York
    Wednesday May 6, 2.50pm


    Never Truly Lost
    - string orchestra
    Australia Chamber Orchestra, Satu Vänskä, solo violin/leader.
    P2 Sverige Radio (Sweden)
    Thursday May 7, 8.35pm


    The Soul of The Anzac - SATB choir
    Australian Chamber Choir dir: Douglas Lawrence
    Basilica of St Mary of the Angels, Yarra St, Geelong
    Sunday May 3, 3pm

    The Call -
    brass band - premiere (Commissioned by the Canning City Brass)
    Canning City Brass dir: Richie Burton
    Canning City Town Hall
    Saturday April 25

    The Soul of The Anzac - SATB choir
    Australian Chamber Choir dir: Douglas Lawrence
    St Mary’s Catholic Church, Londsale St, Hamilton
    Saturday April 18, 8pm


    Resurrection (from Stations of The Cross) - SATB choir
    Sydney Chamber Choir dir: Paul Stanhope
    ABCFM ‘Good Friday’
    Friday March 3, 8pm


    Resurrection (from Stations of The Cross) - SATB choir
    Sydney Chamber Choir dir: Paul Stanhope
    Great Hall of Sydney University
    Sunday March 29, 3pm
    concert
    REVIEW: The first part of the program finished with another modern piece, Brenton Broadstocks’s ‘The resurrection’. Again, it showed how effective and stimulating the combination of old and new, classical and modern, can be and it encapsulated nicely the Easter themes of despair and hope, redemption and renewal. It was a riveting performance with the recurring high soprano motif giving an almost unearthly experience, like rays of sound leading up to heaven. Magical!
    Sydney Arts Guide - Andreas Hartung - Tuesday March 31, 2015

    Polovstian Dances -
    Borodin arranged by Broadstock - orchestra (premiere)
    Melbourne Metropolitan Sinfonietta conductor Sascha Kelly
    Sacred Heart Oratory, Abbotsford Convent
    Sunday March 29, 7pm
    Melb Met Sinfonietta

    The Soul of The Anzac -
    SATB choir
    Australian Chamber Choir dir: Douglas Lawrence
    St Andrew’s Church, New Street, Brighton
    Sunday March 29, 3pm

    Toward The Shining Light - orchestra (broadcast)
    Richard Mills, conductor, Melbourne Symphony Orchestra
    3MBSFM
    Friday March 27, 10pm

    The Soul of The Anzac - SATB choir
    Australian Chamber Choir dir: Douglas Lawrence
    St Fidelis Church, Coburg
    Sunday March 22, 3pm

    The Soul of The Anzac - SATB choir
    Australian Chamber Choir dir: Douglas Lawrence
    Church of the Resurrection, Mt Macedon Road, Macedon
    Saturday March 21, 3pm

    The Mountain (broadcast)
    Ola Rudner, conductor, Tasmanian Symphony Orchestra
    Clasica Nacional FM 96.7 (Radio Nacional Buenos Aires)
    Wednesday March 18, 11am

    The Soul of The Anzac - SATB choir - premiere
    Commissioned by the Australian Chamber Choir
    Australian Chamber Choir dir: Douglas Lawrence
    St John’s Church, King St, Flinders
    Sunday March 15, 3pm

    Aureole 4 - piano (broadcast)
    Jeanell Carrigan
    WXQR Radio New York
    Friday March 6, 5.56am

    Timeless - string orchestra (broadcast)
    Ola Rudner, conductor, Tasmanian Symphony Orchestra
    Clasica Nacional FM 96.7 (Radio Nacional Buenos Aires)
    Tuesday March 3, 10am

    Never Truly Lost - string orchestra (broadcast)
    Australia Chamber Orchestra, Satu Vänskä, solo violin/leader.
    ABC Classic FM
    Saturday February 28, 10.30pm


    Aureole 4 - piano (broadcast)
    Jeanell Carrigan
    WXQR Radio New York
    Monday February 16, 2.10am

    Aureole 4 - piano (broadcast)
    Jeanell Carrigan
    WXQR Radio New York
    Sunday February 8, 9.02pm

    Aureole 4 - piano (broadcast)
    Jeanell Carrigan
    WXQR Radio New York
    Monday February 2, 8.29am

    Aureole 4 - piano (broadcast)
    Jeanell Carrigan
    WXQR Radio New York
    Wednesday January 14, 9.29am

    Never Truly Lost - string orchestra (broadcast)
    Australia Chamber Orchestra, Satu Vänskä, solo violin/leader.
    Klassika Raadio (Estonia) ‘Sound Leid’
    Monday January 5


    2014
    Never Truly Lost - string orchestra
    Australia Chamber Orchestra, Satu Vänskä, solo violin/leader.
    Klassika Raadio (Estonia) ‘Sound Leid’
    Monday December 1


    I Had A Dream -
    SATB choir
    Australian Chamber Choir
    ABC Classic FM
    Sunday November 30, 1pm

    Never Truly Lost
    - string orchestra
    Australia Chamber Orchestra, Satu Vänskä, solo violin/leader.
    Kulturradio (Berlin, Germany)

    Music of the Present presented by Andreas Gobel
    International Rostrum of Composers part 1
    September 22, 9pm

    Never Truly Lost
    - string orchestra
    Australia Chamber Orchestra, Satu Vänskä, solo violin/leader.
    RTV SLO Ars 3 (Slovenia)
    September 17, 8pm


    Drenched In Sun - brass, organ & percussion
    Australian National Academy Brass & Percussion Ensemble
    directed by Michael Mulcahy
    Melbourne Town Hall
    Saturday September 13, 7pm

    Bright Tracks - soprano & string trio
    Kerrie Bolton, soprano with XLArts
    St Stephens Anglican Church, Richmond
    Sunday September 7, 2.30pm

    Dying of The Light -
    solo piano
    Natasha Lin, piano
    Bardin Theatre, 10 Glenlyon Rd Brunswick
    Saturday August 23, 7.30pm

    Dying of The Light - solo piano
    Natasha Lin, piano
    Benalla Art Gallery
    Saturday August 9, 2.30pm

    Aureole 4 -
    flute & piano
    WQXR 105.9 (New York Public Radio)
    Friday August 8, 10.18am

    Never Truly Lost
    - string orchestra
    Australia Chamber Orchestra, Satu Vänskä, solo violin/leader.
    Magyar Radio (Hungary) Ars Nova
    Wednesday August 6, 11pm


    Festive Overture
    - orchestra
    Tasmanian Symphony Orchestra, Ola Rudner.
    Clasica Nacional FM 96.7 (Radio Nacional Buenos Aires)
    Monday July 28, 11am
    argentina-rna-clasica-nacional-clasica-967-fm-2

    Never Truly Lost
    - string orchestra
    Australia Chamber Orchestra, Satu Vänskä, solo violin/leader.
    ABC Classic FM - ‘Evenings’ with Simon Healy
    Tuesday July 22, 9.30pm

    Never Truly Lost
    - string orchestra
    Australia Chamber Orchestra, Satu Vänskä, solo violin/leader.
    Radio Adelaide 101.5FM ‘Classical Collection’
    Thursday July 17, 9.10am


    Never Truly Lost
    - string orchestra
    Australia Chamber Orchestra, Satu Vänskä, solo violin/leader.
    RTS Radio Espace 2 (France) ‘Music of the Future’ with Anne Gillot
    Sunday June 29, 10pm


    Celebration - Life
    - chamber ensemble
    Australia Ensemble
    ABC Classic FM - ‘Classic Drive’ with Julia Lester
    Thursday June 19, 5pm

    Never Truly Lost
    - string orchestra
    Australia Chamber Orchestra, Satu Vänskä, solo violin/leader.
    RAI Radio Tre (Italy)
    Sunday June 15, 8.30pm

    Never Truly Lost - string orchestra
    Australia Chamber Orchestra, Satu Vänskä, solo violin/leader.
    Comptradio: Musique Contemporaine a la Radio (France)
    Sunday June 15, 8.30pm


    Never Truly Lost
    - string orchestra
    Australia Chamber Orchestra, Satu Vänskä, solo violin/leader.
    ABC Classic FM
    Wednesday May 21, 8pm


    Never Truly Lost - string orchestra
    Australia Chamber Orchestra, Satu Vänskä, solo violin/leader.
    P2 DR DK Radio (Denmark)
    Tuesday May 19, 9.39pm



    I Had a Dream
    Australian Chamber Choir directed by Douglas Lawrence
    Sacred Heart Chapel, Sacred Heart College
    Retreat Road, Newtown
    Saturday May 3, 3pm


    Lunch Date (short film by David Willing - (incidental music by BB)
    ABC2 Television
    Friday April 4, 9.20pm

    I Had a Dream
    Australian Chamber Choir directed by Douglas Lawrence
    St Fidelis, 49 Clarendon Street, Coburg
    Sunday March 16, 3pm

    Clive O’Connell wrote: “Brenton Broadstock’s I had a dream … sets out a three-part elegy in haunting consonantal language, rising to an aggressive climax in the work’s central questioning stages and achieving a throat-tightening power in its final soft repetitions of the line “I am remembered”, here delivered with tactful understatement” (The Age, November, 2007). This 2005 work was well received on the choir’s 2007 tour of Europe: “Thanks to the expressiveness of the singing, I had a dream became a most moving experience” (Berlingske Tidende, Copenhagen)
    dsc_3275Australian Chamber Choir

    I Had a Dream
    Australian Chamber Choir directed by Douglas Lawrence
    Church of the Resurrection
    Cnr Mount Macedon Rd & Honour Ave, Macedon, Victoria
    Saturday March 15, 3pm

    In The Sunshine (broadcast)
    Benjamin Northey, conductor, Tasmanian Symphony Orchestra
    ABCFM
    Thursday March 14, 8.15am

    I Had a Dream
    Australian Chamber Choir directed by Douglas Lawrence
    Wesley of Warragul
    62 Victoria St, Warragul, Victoria
    Sunday March 9, 3pm

    Lunch Date (short film by David Willing - (incidental music by BB)
    Premiere viewing
    Directed by
    David Willing (see his website)
    Produced by Ian Hillman
    Palace Cinemas Kino, 45 Collins Street, Melbourne
    Sunday March 9, 5pm


    Clear Flame Within
    Syzygy Ensemble
    Benalla Art Gallery
    Saturday March 8, 2.30pm


    Clear Flame Within
    Syzygy Ensemble
    Mildura Arts Festival
    ADFA Building 31-33 Deakin Avenue
    Thursday March 6, 8pm

    syzygy-ensemble-concert.aspx

    Timeless (broadcast)
    Ola Rudner, conductor, Tasmanian Symphony Orchestra
    Clasica Nacional FM 96.7 (Radio Nacional Buenos Aires)
    Monday March 3, 10am
    argentina-rna-clasica-nacional-clasica-967-fm-2
    Clear Flame Within
    Leigh Harrold - piano, Blair Harris - cello
    Syzygy Ensemble
    Ballarat Art Gallery
    Sunday February 23, 2.30pm


    2013


    In The Sunshine - for orchestra
    Launch of Hush Foundation CD The Magic Island
    Ben Northey, conductor, Tasmanian Symphony Orchestra
    Federation Concert Hall, Hobart
    Saturday December 7, 7.30pm
    hush.email.banner1 LIVE BROADCAST on ABCFM - Presented by Emma Ayres

    WATCH VIDEO INTERVIEW about the HUSH project piece In The Sunshine

    In The Sunshine
    Tasmanian Symphony Orchestra, Ben Northey, conductor
    3MBSFM
    Monday Dec 2, 4.45pm


    Never Truly Lost
    - string orchestra
    Australia Chamber Orchestra, Satu Vänskä, solo violin/leader.
    ABC Classic FM - ‘Australian Favourites’ presented by Julian Day
    Saturday November 30, 9.30pm


    Federation Flourish
    Melbourne Symphony Orchestra, Marcus Stenz
    ABC Classic FM - ‘Australian Favourites’ presented by Mairi Nicholson
    (BB was Guest Presenter with Laila Engle 3-5pm)
    Saturday November 30, 3.30pm


    Never Truly Lost
    - string orchestra (premiere)
    Australia Chamber Orchestra, Satu Vänskä, solo violin/leader.
    ABC Classic FM - Evenings (Live)
    Wednesday November 20, 7pm

    Never Truly Lost (premiere)
    Commissioned by Rob and Nancy Pallin
    Australian Chamber Orchestra
    Mozart Clarinet Concerto Tour:
    Newcastle November 14,
    Canberra Nov 16,
    Melbourne Nov 17 & 18,
    Sydney Nov 19, 20, 22, 23, 24
    1453265_10152019380520465_261853837_awith Satu Vänskä, solo violinist
    ACO

    Review:
    Never Truly Lost

    The world premiere of Melbourne-born Brenton Broadstock’s Never Truly Lost began part two.
    A commission by Robert and Nancy Pallin to commemorate the life of Robert’s father, the famous
    bushwalker Paddy Pallin, this warmly attractive piece was reminiscent of Peter Sculthorpe in his
    out-of-doors vein with all the appeal of a Vaughn Williams rhapsody. Taking us on a musical walk
    in the bush, more meditative than dramatic, this rapturous work deserves a wider hearing in the future.
    By
    Clive Paget on Nov 20, 2013 Limelight The Classical Arts and Music Website

    Never Truly Lost, Broadstock's engaging composition evokes the changing Australian
    landscape, depicting the violinist wandering on an imaginary bush walk.

    Sydney Morning Herald Nov 19, 2013

    Valiant (March for brass band)
    Jericho Brass, conductor, Nick Simmons-Smith
    Westmore Church of God, Cleveland, Tennessee USA
    October 19, 7pm

    SYZYGY - BROADSTOCK PORTRAIT CONCERT
    And No Birds Sing
    Clear Flame Within
    Under Capricorn
    I touched your glistening tears
    Celebration
    My Feet Want To Dance...My Eyes Want To Sleep
    performed by SYZYGY ENSEMBLE
    ABC Classic FM - Australian Music Month
    Wednesday November 6, 8pm

    ra_1038_168w

    Breath...in Time
    And No Birds Sing
    Stars In A Dark Night
    Winds of Change
    I touched your glistening tears
    My Feet Want To Dance...My Eyes Want To Sleep

    ABC Classic FM - New Music Up Late with Julian Day
    Interview and broadcast of works
    Saturday September 28, 10.30-12.30pm
    ABC-Classics

    I touched your glistening tears (premiere of version for saxophone, violin, piano)
    Michael Duke, saxophone, Ole Bohn, violin and David Howie, piano
    Cocktail Hour ‘Come Down Heavy’
    Recital Hall West, Sydney Conservatorium of Music
    Thursday August 29, 6.30pm
    download


    In The Sunshine (recording for a Hush Project CD)
    Ben Northey, conductor, Tasmanian Symphony Orchestra
    Federation Hall, Hobart
    August 26-27


    Siegfried Idyll - Wagner arr. Broadstock (premiere)
    Arrangement for string orchestra from the piano score
    Southern Cross Philharmonia conducted by Gerald Gentry
    North Melbourne Town Hall
    Thursday, August 22, 7.30pm


    Sport of Kings

    D Grade Test Piece - Brass Band
    Victorian State Band Championships
    Wendouree Centre for the Performing Arts, Ballarat
    August 17-18

    VBL logoVictorian Bands’ League

    Born To Battle (premiere of revised version)
    National Australia Brass, conducted by Prof David King
    NABFest
    BMW Edge Theatre, Federation Square, Melbourne
    July 2-7

    Prof David KingProf David King

    Under Capricorn (2nd movement)
    Sydney International Brass Festival Gala Concert
    Matthew van Emmerik, euphonium; Peter Baker, piano
    Australian Hall, Sydney
    Friday, July 5, 7pm

    Festive Overture (broadcast)
    Ola Rudner, conductor, Tasmanian Symphony Orchestra
    ABC Classic FM -
    All NIght Classics with Bob Maynard
    Saturday July 6, 12.30am (11’25”)

    all that is solid melts in to air
    Ensemble Vertebrae: Olivia Abreu - flute;
    Adam Starkie - clarinet;
    Anna Paolina Hasslacher - piano
    La Salle des Chevaliers,
    14 Rue Principale, La Petite Pierre, France
    July 6, 5pm

    Ecce Hodie (premiere)
    Commissioned for the marriage of
    Eva-Marie Middleton and Dominic Perissinotto

    Anthony Pope, trumpet and organ
    Basilica of St Patrick, Fremantle
    June 29, 10am

    Born From Good Angel’s Tears - Symphony #4 (broadcast)
    Ola Rudner, conductor, Tasmanian Symphony Orchestra
    Clasica Nacional FM 96.7 (Radio Nacional Buenos Aires)
    Monday June 24, 11am
    Argentina-RNA-Clasica-Nacional-Clasica-967-FM

    Celebration
    (broadcast)
    Australia Ensemble
    ABC Classic FM -
    All NIght Classics with Malcolm Patterson
    Monday May 13, 12.30am (21’23”)


    Festive Overture (broadcast)
    Ola Rudner, conductor, Tasmanian Symphony Orchestra
    Clasica Nacional FM 96.7 (Radio Nacional Buenos Aires)
    Monday April 15, 11am

    I touched your glistening tears
    Trio Artrois: Andrew Barnes - Bassoon; Brenda Jones - piano; Alexandre Oguey - oboe
    Joan Sutherland Performing Arts Centre, Penrith
    Sunday April 14, 3pm

    ABC-Event-Imagejpg
    I touched your glistening tears (live broadcast)
    Artois Trio: Andrew Barnes - Bassoon; Brenda Jones - piano; Alexandre Oguey - oboe
    ABC Classic FM -
    Sunday Live presented by Damian Beaumont
    Sunday April 14, 3pm


    Timeless (broadcast)
    Ola Rudner, conductor, Tasmanian Symphony Orchestra
    ABC Classic FM -
    All Night Classics with Bob Maynard
    April 7, 12.30am (10’50”)


    The Resurrection from Stations of the Cross (broadcast)
    Australian Contemporary Chorale/ Hildy Essex (Jane Hendry, soprano)
    ABC Classic FM -
    Weekend Breakfast with Colin Fox
    Sunday March 31, 6am (4’05”)

    Federation Flourish (broadcast)
    Melbourne Symphony Orchestra, conducted by Markuz Stenz
    ABC Classic FM -
    Evenings with Julie Howard
    March 7, 7pm (8’15”)

    Federation Flourish
    Melbourne Symphony Orchestra, conducted by Benjamin Northey
    Sidney Myer Free Concert
    Sidney Myer Music Bowl, Melbourne
    Wednesday February 20, 7pm

    1348-fitandcrop-486x486


    Tyranny of Distance - Symphony #6 (broadcast)
    Jida Gulpilil, didjeridu, Merlyn Quaife, soprano
    Warwick Stengards, conductor
    Melbourne Symphony Orchestra & Chorus
    ABC Classic FM -
    Saturday Evening Concert with Julian Day
    February 9, 9pm (37’)

    Timeless (broadcast)
    Ola Rudner, conductor, Tasmanian Symphony Orchestra
    Clasica Nacional FM 96.7 (Radio Nacional Buenos Aires)
    Friday February 1, 8am


    2012

    Celebration - Life (broadcast)
    ABCFM
    Thursday, December 20, 5pm

    Dark Side - Symphony #5
    &
    Dying Of The Light
    (broadcast)
    ABCFM - At Home presented by Julian Day
    Saturday, December 15, 7.05pm
    “Celebrating this esteemed composer. Brenton Broadstock's music conveys deep emotion and resonance with the world around us.
    He's also one of our preeminent symphonists. Tonight you'll hear his epic fifth Symphony "Dark Side" and music for solo piano.”


    Beast From Air
    Barrie Webb, trombone; Peter Neville, percussion
    ‘A Celebration of Melbourne Conservatorium of Music Composers’
    also includes works by Tahourdin, Greenbaum, Pertout & Duncan
    Melba Hall, Melbourne Conservatorium of Music
    Monday December 10, 1pm
    Free Admission

    Peter Neville and Barrie Webb
    Beast From Air
    Barrie Webb, trombone; Peter Neville, percussion
    Melbourne Composers League
    Four Colours: Orange Concert
    Richmond Town Hall
    Sunday December 9, 3pm

    BB concert flyer
    Broadstock Celebration - 60th Birthday Concert
    Syzygy Ensemble
    Melbourne Recital Centre Salon
    Thursday, November 29, 6pm
    I touched your glistening tears
    My Feet Want To Dance But My Eyes Want To Sleep
    Clear Flame Within
    And No Birds Sing
    Under Capricorn Suite
    Celebration - Love and Life

    Buy Tickets
    BB & Syzygy
    Me with the Syzygy Ensemble and friends

    Interview on 3MBSFM
    with presenter Tony Thomas - Contemporary Visions

    Works broadcast:
    Clear Flame Within
    Beast From Air
    I touched your glistening tears
    Dark Side - Symphony #5

    Tuesday November 27, 8pm

    At The Going Down of The Sun (broadcast)
    Anthony Pope, trumpet; Dominic Perissinotto, organ
    3MBSFM
    Tuesday November 6, 1.30pm


    I touched your glistening tears
    Syzygy Ensemble
    60 Commercial Rd Newstead, Brisbane
    Friday November 2, 7pm

    Voices From The Fire - Symphony #3 (broadcast)
    Bavarian Radio Orchestra/ Patrick Thomas
    ABCFM “ABC 80th Anniversary Concert Season”
    Monday October 29, 8pm

    Timeless (broadcast)
    TSO/Ola Rudner
    Clasica Nacional FM96.7 (Argentina)
    Monday October 29, 10am


    Concertino for Tuba and Wind Band
    Per Forsberg, tuba; Heidelberg Wind Ensemble, cond. Stephen Carpenter
    Buckley Hall Performing Arts Centre, Ivanhoe Grammar School
    Saturday October 20, 7.30pm

    I touched your glistening tears
    Syzygy Ensemble
    Lecture Hall, Port Fairy
    Port Fairy Spring Festival
    Sunday October 14, 3.30pm

    OCTOBER

    Fanfare for Gerald
    (premiere)
    Southern Cross Philharmonia
    Melba Hall, Royal Parade, University of Melbourne
    Wednesday September 26, 7.30pm

    Born From Good Angel’s Tears
    (broadcast)
    Tasmanian Symphony Orchestra, Ola Rudner
    ABCFM Saturday Evening Concert
    Saturday September 8, 8pm

    Aureole 1
    Karen Schofield, flute; Leigh Harrold, piano
    Victorian Flute Guild
    Melbourne Composers Concert
    Flockart Hall, Methodist Ladies College, Barkers Rd, Kew
    Sunday September 2, 2.30pm
    SEPTEMBER

    Celebration: Chamber Symphony
    (broadcast)
    Australia Ensemble
    ABCFM All Night Classics
    Tuesday August 21, 12.30am

    AUGUST

    Concertino for Euphonium and Wind Band ‘Under Capricorn’
    Doug Lewis, euphonium; Heidelberg Wind Ensemble, cond. Stephen Carpenter
    Buckley Hall Performing Arts Centre, Ivanhoe Grammar School
    Saturday July 28, 7.30pm

    Twelve
    Sydney Saxophone Collective dir. Jay Byrnes
    World Saxophone Conference, St Andrews, Scotland
    July 10-15
    listen to the YouTube performance

    Metal on Metal
    National Australia Brass, Dr David King
    BMW Edge Theatre, Federation Square, Melbourne
    Saturday July 7, 7.30pm


    Celebration: Love
    (broadcast)
    Australia Ensemble
    ABCFM Classic Breakfast with Emma Ayres
    Monday July 2, 6am

    I Had a Dream
    Australian Chamber Choir cond. Douglas Lawrence
    Our Lady of Mount Carmel, 216 Richardson St, Middle Park
    Sunday July 1, 3pm
    JULY

    I Had a Dream
    Australian Chamber Choir cond. Douglas Lawrence
    Basilica of St Mary of the Angels, 136 Yarra St, Geelong
    Sunday June 24, 3pm

    Twelve
    Sydney Saxophone Collective dir. Jay Byrnes
    Mosman Art Gallery Grand Hall
    Sunday June 17 6pm

    Tyranny of Distance (premiere broadcast)
    Melbourne Symphony Orchestra, Warwick Stengards
    ABCFM Saturday Evening Concert
    Saturday June 16, 8pm

    Toward The Shining Light (broadcast)
    Melbourne Symphony Orchestra, Richard Mills
    ABCFM Saturday Afternoon Concert
    Saturday June 9, 1pm

    Festive Overture (broadcast)
    Tasmanian Symphony Orchestra, Ola Rudner
    ABCFM All Night Classics
    Friday June 1, 12.30am
    JUNE

    Valiant
    (broadcast)
    International Staff Band
    Brass Tracks Radio Örnsköldsvik, 89.8FM (Sweden)
    May 23, 9pm

    At The Going Down of The Sun
    Daniel Mendelow, trumpet;
    International Trumpet Guild Conference, Schwob School of Music, Columbus State University, Georgia USA
    Tuesday May 22-26
    MAY

    Songs of the Conquerers
    Marist Brothers Band Bendigo, Matt Pankhurst
    National Band Championships, Melbourne
    Friday April 6, 10am
    Nationals_2012_Bands
    Marist Brothers Band Bendigo, Matt Pankhurst

    Songs of the Conquerers (premiere)
    Commissioned by the Marist Brothers Band Bendigo

    Marist Brothers Band Bendigo, Matt Pankhurst
    Sunday April 1, 2pm
    APRIL

    I touched your glistening tears
    Shefali Pryor, oboe; Andrew Barnes, bassoon; Brenda Jones, piano
    Music at Manly Series
    Cardinal Ceretti Memorial Chapel, 151 Darley Road, Manly NSW
    Friday March 16, 8pm

    Beast From Air
    Ben Marks, trombone; Vanessa Tomlinson, percussion
    Ian Hanger Recital Hall, Queensland Conservatorium Griffith University
    Wednesday March 7, 7pm
    MARCH

    Timeless (broadcast)
    Tasmanian Symphony Orchestra, Ola Rudner
    ABCFM All Night Classics
    Thursday February 23, 12.30am

    At The Going Down of The Sun
    Daniel Mendelow, trumpet; Nicole Marane, organ
    Peachtree Road United Methodist Church
    3180 Peachtree Road NW, Atlanta USA
    Tuesday February 21, 7pm

    Celebration (broadcast)
    Australia Ensemble
    ABCFM All Night Classics
    Wednesday February 15, 12.30am

    My Shepherd
    Sanctuary Brass, conducted by Giovanni Santos
    Loma Linda University Church, 11125 Campus Street, Loma Linda, California, USA
    Sunday February 11, 4.30pm

    I touched your glistening tears
    Syzygy Ensemble
    Stones of the Yarra Concert Series,
    The Chapel, 14 St Huberts Road, Coldstream, Victoria
    Sunday February 5th, 11am
    FEBRUARY

    Festive Overture (broadcast)
    Tasmanian Symphony Orchestra, Ola Rudner
    Nacional Clasica FM 96.7 (Argentina)
    Friday January 13, 11am
    JANUARY

    2011
    Born From Good Angel’s Tears
    TSO cond. Ola Rudner
    ABCFM broadcast
    December 21, 11:30pm

    Made In Heaven - multi instrumental concerto with orchestra
    Melbourne Symphony Orchestra cond. Keith Lockhart;
    James Morrison, Bb trumpet, flugel horn, trombone, alto saxophone, C trumpet
    ABCFM broadcast
    November 15, 1:05pm

    Made In Heaven - multi instrumental concerto with orchestra
    Melbourne Symphony Orchestra cond. Keith Lockhart;
    James Morrison, Bb trumpet, flugel horn, trombone, alto saxophone, C trumpet
    ABCFM broadcast
    October 31, 10.30am

    Tuba Concertino - for tuba and piano
    Per Forsberg, tuba
    OkTUBAfest, Victorian College of the Arts
    October 20, 6.30pm

    Born From Good Angel’s Tears (broadcast)
    Tasmanian Symphony Orchestra, Ola Rudner
    Nacional Clasica FM 96.7 (Argentina)
    THursday October 6, 11am

    Australian Suite - for Ruan Ensemble - premiere
    Ruan Ensemble of the Central Conservatory of Music, Beijing
    Concert Hall, Central Conservatory of Music, Beijing
    September 18th, 7.30pm

    Under Capricorn - flute and piano
    Janine Hanrahan, flute; Lachlan Redd, piano
    Victorian Flute Guild 'Melbourne Composers Concert'
    Flockhart Hall, Methodist Ladies College
    207 Barkers Road, Kew
    September 11th, 2.30pm

    Metal on Metal - for brass band
    National Australia Brass, cond. David King
    Pitt Street Uniting Church, Sydney NSW
    Sunday July 10, 2pm

    Metal on Metal - for brass band - premiere
    National Australia Brass, cond. David King
    Avondale College Church, Avondale NSW
    Saturday July 9, 4pm

    Not too near...not too far - alto saxophone and piano
    Dr Michael Duke, alto saxophone; piano
    Saxophone and Clarinet Conference
    Federation Hall, Victorian College of the Arts
    Wednesday July 6, 1.30pm

    Twelve - for saxophone ensemble
    Saxophone and Clarinet Conference Ensemble dir. Dr Michael Duke
    Room 113, Victorian College of the Arts
    Wednesday July 6, 10am

    Symphony #1 - Toward The Shining Light
    Krasnoyarsk SO/Wheeler
    ABCFM All Night Classics
    June 17, 12.30am

    Sport of Kings - for brass band
    Moonee Valley Brass Band, cond. Wally Pope
    Brass Bands Contest
    Strathdale Community Centre, Bendigo
    Sunday May 29
    Congratulations to Moonee Valley Brass Band who came FIRST!!

    Celebration
    Australia Ensemble
    ABCFM All Night Classics
    May 25, 12.30am

    Clear Flame Within - for cello and piano
    Bronwyn Blaiklock, piano; Lachlan Dent, cello
    Pure Poetry Festival - Oddie Room, Art Gallery of Ballarat
    40 Lydiard Street North, Ballarat, VIC
    Saturday May 21 2011, 7.00pm
    page24_2

    Festive Overture
    TSO/Rudner
    ABCFM All Night Classics
    May 8, 12.30am

    Twelve - for saxophone ensemble - PREMIERE (101 Commission)
    Sydney Conservatorium Saxophone Ensemble directed by Dr Michael Duke
    Cocktail Hour - Razor's Edge
    Recital Hall East, Sydney Conservatorium, University of Sydney
    Monday May 2, 7.30pm

    Symphony #4 - Born From Good Angel's Tears
    TSO/Rudner
    ABCFM All Night Classics
    May 2, 12.30am

    not too near...not too far - alto saxophone and piano
    Anhinga Duo - Chris Dickhaus, alto saxophone; Jonathan Kuuskoski, piano
    Piano Gallery, 6629 Mineral Point Rd., Madison, Wisconsin, USA
    April 29, 6.30pm

    Sport of Kings - for brass band - PREMIERE
    Moonee Valley Brass Band, cond. Wally Pope
    Australian National Band Championships, Adelaide
    Friday 22 April
    Congratulations to Moonee Valley Brass Band who came FIRST!!

    Nearer My God To Thee - trombone feature with brass band - PREMIERE
    Moonee Valley Brass Band, cond. Wally Pope
    Australian National Band Championships, Adelaide
    Friday 22 April

    Deviations From The 9th - for solo trombone and string quintet - PREMIERE
    Michael Massong, trombone and quintet
    Chamber Music Hall of the Sejong Centre, Seoul, Korea
    April 22

    Deviations From The 9th - for string quartet - PREMIERE
    Silo String Quartet - Aaron Barnden, Violin, Andrea Keeble, Violin, Ceridwen Davies, Viola, Caerwen Martin, Cello.
    Mornington Peninsula Regional Art Gallery (go to website for more details)
    Sunday April 17, 4.30pm

    not too near...not too far - alto saxophone and piano
    Anhinga Duo - Chris Dickhaus, alto saxophone; Jonathan Kuuskoski, piano
    North American Saxophone Alliance Region 4 Conference
    Sam Houston State University, Huntsville, Texas, USA
    April 9, 3:40pm

    Celebration - Love
    ABCFM Classic Breakfast with Emma Ayres
    April 1, 7.10am

    not too near...not too far - alto saxophone and piano
    Michael Duke alto saxophone; David Howie piano
    Lloyd Ultan Recital, Donald Ferguson Hall
    2106 4th Street S, Minneapolis, University of Minnesota, USA
    March 31, 7.30pm

    I touched your glistening tears
    Stephen Robinson, oboe
    ABCFM All Night Classics
    March 27, 12.30am

    Celebration - Death
    Australia Ensemble
    ABCFM Classic Breakfast with Emma Ayres
    March 4, 6.05am

    Aureole 1 - for flute and piano
    Melanie Walters, flute; Jamie Cock, piano
    Elder Hall, University of Adelaide
    Tuesday February 22, 7.30pm

    Rhapsody on St Aelred - for brass band
    Brass Band Burgermusik Lucerne (Switzerland) cond. Michael Bach
    Schweizer Paraplegikerzentrum Nottwill
    Sunday February 20, 11am

    Tuba Concertino - for tuba and piano
    Per Forsberg, tuba; Caroline Almonte, piano
    3MBSFM (103.5) - live performance on Musical Portraits
    Thursday February 17, 6pm

    Celebration - Love
    Australia Ensemble
    ABCFM Swoon
    April 1, 8.05am

    Celebration - Love
    Australia Ensemble
    ABCFM Swoon
    February 7, 8.05am

    Under Capricorn - Concertino for euphonium and concert band
    Matthew van Emmerik, euphonium and the US Army Band, 'Pershing's Own' (Washington DC)
    US Army Band Tuba and Euphonium Conference
    Brucker Hall, Fort Myer, Virginia USA
    Saturday January 29, 7.30pm

    Celebration - Life, Love, Death
    ABCFM Up Late
    January 27, 10.30pm

    Hall of Mirrors - euphonium and ensemble
    Matthew van Emmerik, euphonium and members of the US Army Band, 'Pershing's Own' (Washington DC)
    US Army Band Tuba and Euphonium Conference
    Brucker Hall, Fort Myer, Virginia USA
    Thursday January 27th, 2.30

    Timeless
    ABCFM All Night Classics
    January 22, 12.30am

    Celebration - Life, Love, Death
    ABCFM All Night Classics
    January 4, 12.30am

    2010
    I touched your glistening tears..... - flute, violin, piano
    SKS Trio: Shelley De Vos - Flute, Katriona Tsyrlin - Violin, Stefanie Gumienik - Piano
    Melbourne Conservatorium of Music, Room 423, Faculty of VCA of Music
    St Kilda Rd, Melbourne
    Wednesday 17th November, 12.30pm - 1.00pm

    Drenched in Sun (premiere) - organ, brass ensemble, percussion
    Dominic Perissinotto – organ and brass and percussion ensemble led by WASO Principal Trumpet David Elton
    Pipe Organ Plus - Carnival
    The Basilica of St Patrick, Fremantle
    Sunday November 14, 2.30pm

    not too near...not too far - alto saxophone and piano
    Anhinga Duo - Chris Dickhaus, alto saxophone; Jonathan Kuuskoski, piano
    November 4th, 2010: Southeastern Oklahoma State University at 7:30pm
    November 5th, 2010: Cameron University (Oklahoma) at 7:30pm

    Tuba Concertino
    Per Forsberg, tuba; Rosa Scaffidi, piano
    Melbourne Recital Centre, The Salon
    Saturday October 30, 6pm
    Tickets available http://www.melbournerecital.com.au/whatson/buytix?prodid=1641

    Bright Tracks - song cycle for soprano and trio
    Deborah Kayser soprano, members of the Silo String Quartet
    Melbourne Composers' League concert
    Trinity Uniting Church, Brighton
    Sunday October 24, 3pm

    All that is Solid Melts into Air - piano, alto flute, bass clarinet
    Kurrawong Ensemble - Lamorna Nightingale, alto fl; Samantha Kelson Gray bass cl; Bethany Cook, piano
    The Ballroom, Government House, Macquarie St, Sydney
    Sunday September 5, 6.45pm

    My feet want to dance but my eyes want to sleep (premiere)
    Australian Chamber Ensemble - flute, oboe, clarinet, harp, keyboards, guitar
    Keith Humble Room, Scotch College
    Saturday September 4, 7.30pm

    Footy Fever 1 & 2 - orchestra (premiere)
    'Sporting Scores' Concert
    Melbourne Symphony Orchestra, cond, Anthony Inglis
    Hamer Hall, Melbourne
    Saturday June 19, 7pm & Sunday June 20, 2pm

    All that is Solid Melts into Air - piano, alto flute, bass clarinet
    Syzygy Ensemble - Laila Engle, alto fl; Julia Stoppa, bass cl; Leigh Harrold, piano
    Guildford Lane Gallery — 20-24 Guildford Lane, Melbourne
    Sunday June 13, 3pm

    I touched your glistening tears..... - flute, clarinet, piano
    Syzygy Ensemble - Laila Engle, alto fl; Julia Stoppa, bass cl; Leigh Harrold, piano
    Guildford Lane Gallery — 20-24 Guildford Lane, Melbourne
    Sunday June 13, 3pm

    Under Capricorn - concertino for euphonium and concert band (US premiere)
    Matthew van Emmerik, euphonium and the
    US Air Force Band (Washington DC) cond. Lt Col Alan C Sierichs
    International Tuba and Euphonium Conference
    Centennial Hall, School of Music, University of Arizona, Tucson, Arizona USA
    Saturday May 29, 7.30pm

    Clear Flame Within
    Cello: Lachlan Dent , Piano: Bronwyn Blaiklock , Clarinet: Samantha Kelson Gray
    Pure Poetry Recital - Castlemaine
    May 16, 3pm

    Under Capricorn - concertino for euphonium and concert band (premiere)
    Matthew van Emmerik, euphonium and the Australian Army Band cond. Lt Col Gordon Lambie
    Defence Force School of Music, Simpson Barracks, Watsonia
    Friday April 23, 11am

    I touched your glistening tears..... - violin, cello, piano
    Emese Tóth (violin), Rahia Angela Awalom (cello), Juliette Lopez (piano)
    Sala Isouard, Manoel Theatre Valletta, Malta
    Thursday April 22

    I touched your glistening tears..... - saxophone, cello, piano
    Triquetra Trio - Lara James (saxophone), Kathryn Price (cello), Rachel Ramos (piano)
    St George's Bristol, England
    Thursday April 22, 1pm

    Clear Flame Within
    Cello: Lachlan Dent , Piano: Bronwyn Blaiklock , Clarinet: Samantha Kelson Gray
    Pure Poetry Recital - Ballarat Fine Art Gallery
    April 18, 3pm

    I had a dream - a capella choir
    Chamber Choir of St. George
    Good Friday Concert, Spitalkirche Nördlingen, Germany
    (Evangelical Lutheran Church of Nördlingen)
    April 2, 3pm
    http://www.myheimat.de/noerdlingen/kultur/musikalische-andacht-zur-sterbestunde-jesu-mit-dem-kammerchor-st-georg-am-karfreitag-2-april-um-15-uhr-in-der-spitalkirche-noerdlingen-d406700.html

    I touched your glistening tears..... - saxophone, cello, piano
    Triquetra Trio - Lara James (saxophone), Kathryn Price (cello), Rachel Ramos (piano)
    St George's Church, 7 Little Russell Street, London, England
    Sunday March 21, 4pm
    www.larasax.com

    Clear Flame Within
    Cello: Lachlan Dent , Piano: Bronwyn Blaiklock , Clarinet: Samantha Kelson Gray
    Pure Poetry Recital - Shepparton Festival, Ballarat Writers
    Wesley Hall, Shepparton
    Saturday March 13, 4 pm
    www.sheppartonfestival.net.au/events.asp?id=99

    The Spirit Soars - violin and piano
    Marianne Rothschild, violin; Glenn Riddle, piano
    Lunchtime Concert Series
    Melba Hall, University of Melbourne
    Monday March 8, 1.10pm

    3MBS FM Interview - Tropic Island Discs
    Saturday March 7, 6pm

    The Spirit Soars - violin and piano
    Marianne Rothschild, violin; Glenn Riddle, piano
    Montsalvat, 7 Hillcrest Ave Eltham
    Sunday February 28, 2.30pm

    Not Too Near...Not Too Far - alto saxophone and piano
    Anhinga Duo - Chris Dickhaus, saxophone; Jonathan Kuuskoski, piano
    Beckwith Recital Hall, University of North Carolina at Wilmington, USA
    Friday February 8, 7.30pm

    2009
    These Terrestrial Commitments - Song Cycle (Premiere of revised version)
    soprano, piano, shakuhachi, percussion
    Merlyn Quaife, Stefan Cassomenos, Andrew MacGregor, Eugene Ughetti
    Shakuhachi Chamber Music International
    Melba Hall, Royal Parade, Parkville
    Saturday December 13, 3.30pm

    All that is Solid Melts into Air - piano, alto flute, bass clarinet
    Syzygy Ensemble - Laila Engle, alto fl; Julia Stoppa, bass cl; Leigh Harrold, piano
    Guildford Lane Gallery — 20-24 Guildford Lane, Melbourne
    Friday December 4, 6.30pm

    Beast From Air - trombone, percussion
    Barrie Webb, trombone; Peter Neville, percussion
    St Pauls' Hall, Huddersfield, England
    University of Huddersfield Concert Series
    Thursday December 3, 7.30pm
    watch it on YOU TUBE www.youtube.com/watch?v=MBYORy2RG1c

    These Terrestrial Commitments - Song Cycle
    (premiere) - soprano and string orchestra
    Merlyn Quaife, soprano
    Southern Cross Philharmonic Orchestra cond. Gerald Gentry
    Melba Hall, Royal Parade, Parkville
    Tuesday November 24, 7.30pm

    Sunburnt Land
    Brassband Willebroek conducted by Frans Violet
    Sunday October 25

    Tyranny of Distance (Premiere)
    Symphony #6 for soprano, didgeridoo, choir, visuals and orchestra
    featuring Merlyn Quaife, Jida Gulpilil, MSO Chorus dir Jonathan Grieves-Smith and Tim Gruchy (live visuals)
    Melbourne Symphony Orchestra conducted by Warwick Stengards
    Saturday October 17, 8pm Hamer Hall
    Melbourne International Festival of the Arts
    (broadcast on ABC FM)

    Under Capricorn Suite
    Janine Hanrahan, alto flute; Lachlan Redd, piano
    Australian Chamber Ensemble Night Spaces concert
    Conservatorium Recital Hall, University of Tasmania
    Friday 9th October 2009, 7:30pm

    Sunburnt Land
    Brassband Willebroek conducted by Frans Violet
    30th Anniversary Concert
    deSingel Internationale Kunstcampus, Antwerp, Belgium
    (broadcast on Flemish Radio, KLARA)
    September 26, 8pm

    All that is Solid Melts into Air - piano, alto flute, bass clarinet
    Kurrawong Ensemble
    NSW Government House (Ballroom), Macquarie St Sydney
    Sunday September 5, 6.45pm

    Made In Heaven (Premiere)
    Concerto for trumpet and orchestra
    featuring James Morrison (also playing saxophone, flugel horn, trombone!)
    Melbourne Symphony Orchestra conducted by Keith Lockhart
    Friday September 4, 8pm Costa Hall, Geelong
    Saturday September 5, 7pm Hamer Hall
    Sunday September 6, 2pm Hamer Hall
    (broadcast on ABC FM)

    At the Going Down Of The Sun
    Tristram Williams, trumpet; Andrew Blackburn, organ
    Trinity Uniting Church, 15 Black Street, Brighton
    Sunday April 19, 3pm

    Hall of Mirrors (Premiere of revised version)
    trombone, flute, clarinet, string quintet, percussion
    Melbourne Symphony Orchestra Chamber Players
    featuring Brett Kelly, trombone; Sarah Curro, Christine Johnson, violins; Gabrielle Halloran, viola; Miranda Brockman, cello; Sylvia Hosking, bass
    Iwaki Auditorium, ABC Southbank Centre
    Sunday March 22, 11am

    Romp Duo (saxophone and piano)
    Australian and New Zealand Tour 2009
    Fintona Girl's School, Melbourne. March 18 7:30pm
    Also Ballarat, Geelong, Sydney, Hobart, Adelaide, Perth, Brisbane, Wellington and Christchurch
    Also, on the program, works by Cockcroft, Greenbaum, Abbott, Orlovich, Taryn Carter, Spiewak and Witney

    Broadcast:
    Federation Flourish ABCFM February 8, 7pm
    Broadcast:
    Aureole 1 ABCFM February 7, 8pm
    Broadcast:
    Festive Overture 3MBSFM January 27, 10am
    Broadcast:
    Festive Overture 3MBSFM January 26, 1.30pm

    2008
    These Terrestrial Commitments - Song Cycle (Premiere)
    soprano, piano, shakuhachi, percussion
    Merlyn Quaife, Stefan Cassomenos, Andrew MacGregor, Eugene Ughetti
    Shakuhachi Chamber Music International
    Melba Hall, Royal Parade, Parkville
    Saturday December 13, 3.30pm

    All that is Solid Melts into Air - piano, alto flute, bass clarinet
    Ensemble TIMF (Korea)
    Musicarama 2008 - Asian Modern Music 1
    City Hall Theatre, Hong Kong
    October 23, 8pm
    page24_7

    not too near...not too far - alto saxophone and piano
    Michael Duke, alto saxophone; David Howie, piano
    Cocktail Hour Recital Series
    Sydney Conservatorium of Music
    Monday October 13, 6pm

    Sunburnt Land - brass band
    National Australia Brass conducted by David King
    Melbourne International Festival of Brass
    Melba Hall, Royal Parade, Parkville
    Friday October 3, 8pm

    Hall of Mirrors - for trombone and string quartet
    Barrie Webb, trombone, Silo Quartet
    Weill Recital Hall at Carnegie Hall
    57th Street & 7th Avenue, New York, USA
    Saturday September 28, 8.30pm
    http://www.americanaustralian.org/en/cev/80

    Broadcast:
    Celebration - Life ABCFM August 14th 4pm

    Under Capricorn Suite
    Catherine Oxworth, alto saxophone
    Australian High Commission, Nairobi, Kenya
    June 26, 7pm

    Broadcast:
    Celebration - Life ABCFM June 26th 4pm

    Distant Land - trumpet and piano
    Louisa Trewartha, trumpet; Cheryl Long, piano
    Bendigo Competitions Society-Leila Watson Memorial Music Championship
    Strathdale Community Centre, Crook Street, Bendigo
    Friday June 20, 7.30pm

    not too near...not too far - alto saxophone and piano
    Joshua Hyde, alto saxophone
    Victorian College of the Arts
    Tuesday June 3, Room 109, 6.30pm

    My Shepherd - brass band and trombone section
    Waverley Temple Band
    Waverley Salvation Army Temple
    Saturday April 12, 8pm

    Aureole 1 - flute and piano
    Yvonne Paterson, flute
    Gala Concert - Final of the Performing Australian Music Competition
    Australia House, London (in the presence of Princess Alexandra!)
    Tuesday April 8

    Postera Crescam Laude - Premiere
    brass and organ
    Music Graduation Ceremony
    Melba Hall, The University of Melbourne
    Monday April 31, 6pm
    (see Video Link Podcast - Episode 26)

    The Good Shepherd
    children's choir from schools in the Southern Grampians region, Quattro string quartet (+db), Elizabeth Anderson, harpsichord conducted by Douglas Lawrence
    Text: version of Psalm 23 by Paul Dalgas-Frey (with permission)
    Southern Grampians Promenade of Sacred Music
    St Michael's Lutheran Church, Tarrington
    Sunday April 20, 2pm

    not too near...not too far - alto saxophone and piano
    Michael Duke, alto saxophone
    North American Saxophone Alliance, Biennial National Conference
    Recital Hall, University of South Carolina, Columbia SC, USA
    April17th, 2pm

    Torre di Forza - solo piano
    Royal College of Music, London
    (March 31-April 3)

    Sandakan Suite - concert band
    Australian Army Band Brisbane conductor Lt Col Patrick Pickett
    Gala Concert, National Band Championships 2008
    Main Auditorium, Brisbane City Hall
    Friday March 21, 7.30pm

    Timeless - string orchestra
    Southern Cross Philharmonia Orchestra, conductor Gerald Gentry
    Melba Hall, University of Melbourne
    March 15th, 8pm
    National Gallery of Victoria
    March 16th

    2007
    Podcast of my brass band music on brasscast.com
    http://www.brasscast.com/main.htm
    Direct download:Brasscast14JAN.mp3
    January 14 (still available)

    Warriors Through Time - Premiere
    Dominic Perissinotto, organ; Anthony Pope, trumpet
    Organ-ic Treat Concert Series
    Melbourne Town Hall
    February 8, 6pm

    All that is solid melts into air...
    Kurrawong Ensemble
    Adelaide Fringe Festival (www.adelaidefringe.com.au)
    The Jade Monkey (nightclub), Adelaide
    March 18, 6pm

    ABC FM Broadcast
    Dark Side - Symphony #5 - 1st movement (24')
    March 21, 2.35pm

    Stations of the Cross
    Australian Contemporary Chorale, Hildy Essex conductor
    Melba Festival
    The Chapel at Stones of the Yarra Valley Winery
    March 25, 11am (want to buy a ticket?)

    Adjudicator
    Junior Brass Solos
    National Brass Band Championships
    Ivanhoe
    April 5

    Three Places in Italy
    Junior A Grade Test Piece
    National Brass Band Championships
    Gunnedah Shire Band - congratulations!!
    Willoughby Band
    City of Wollongong Brass Band Juniors
    Ivanhoe Girls Grammar School Performing Arts Centre
    April 6, midday

    ABC Radio Interview
    re regional tour of Stations of the Cross
    April 7, 6.30am

    Stations of the Cross (Regional Tour)
    Australian Contemporary Chorale, Hildy Essex conductor
    April 12, 7.30pm - Geelong, Deakin Waterfront Cafe
    April 13, 7.30pm - Ballarat, Lydiard St Uniting Church
    April 14, 7.30pm - Kyneton Town Hall
    April 15, 3.30pm - Bendigo, Sacred Heart Cathedral

    See article in the Herald Sun April 6, 2007 by Simon Plant

    ABC Broadcast - 576AM
    Fahrenheit 451 - selections from
    April 15, 8.305pm

    Unseen Shore
    PLC String Orchestra, Richard Squibb conductor
    Presbyterian Ladies College, Burwood, Victoria
    Friday May 18, 8pm

    All that is solid melts into air...
    Research Ensemble Trio:
    Laurina Sableviciute - Piano,
    page24_13 Richard Craig - Flute/Alto Flute
    Alex South - Clarinet/Bass Clarinet
    Musica Nova Festival
    Napier University, Edinburgh
    June 6, 12.30

    All that is solid melts into air...
    Research Ensemble Trio
    Musica Nova Festival
    University of Glasgow Concert Hall
    June 8, 12.30

    I Had a Dream
    Australian Chamber Choir, Douglas Lawrence conductor
    European Tour:
    July 13 Epiphanienkirche, Charlottenburg (Berlin) 20.00
    July 14 Kaiser Wilhelm Gedächtnisskirche (Berlin) 18.00
    July 17 Ribe Cathedral (Denmark) 20.00
    July 18 Sorø Abbey (Denmark) 20.00
    July 20 Trinitatis Church, Copenhagen 20.00
    July 22 Muzyka i Architektura, Torun (Poland) 20.00
    July 24 50th International Organ Festival, Gdansk/Oliwa (Poland)
    July 31 Muenster zu unseren lieben Frau, Lindau (Bodensee) 20.00

    Not Too Near...Not Too Far
    RompDuo
    Barry Cockcroft, alto saxophone
    Adam Pinto, piano
    Launch of new CD Crazy Logic (available from Reed Music)
    Rosanna Uniting Church
    Arden Crescent, Rosanna (Melbourne)
    June 16, 7.30pm

    Hall of Mirrors - Premiere
    (for trombone and string quartet)
    Barrie Webb, trombone
    Silo Quartet
    Below the Star-Stretched Sky presented by the Melbourne Composers' League. New works from Australia and Korea
    Trinity Uniting Church
    15 Black Street, Brighton
    Saturday September 22, 8pm
    also works by Eve Duncan, Jesmond Grixti et al

    Warriors Through Time
    Dominic Perissinotto, organ; Anthony Pope, trumpet
    Western Australian Concert Tour
    Geraldton, New Norcia, York, Northam, Albany, Katanning, Armadale, Claremont, Bunbury
    September 14-25

    Agnus Dei & Sanctus (from The Melbourne Mass) Premiere
    (for SATB choir)
    Australian Contemporary Chorale dir. Hildy Essex
    St John's Southgate
    20 City Rd Southbank
    Thursday October 11, 7.30pm

    Under Capricorn Suite - Premiere
    Janine Hanrahan, alto flute
    Brad Blackham, piano
    Central Queensland University, Mackay November 1
    Central Queensland University, Rockhampton November 2

    I Had a Dream
    Australian Chamber Choir, Douglas Lawrence conductor
    Central Hall, Brunswick St Fitzroy
    Thursday November 22

    2006
    Sunburnt Land
    YBS Band, David King conductor
    Haden Freeman Concert Hall, Manchester
    Royal Northern College of Music Festival of Brass
    January 29, 3pm

    Stations of the Cross (Premiere)
    Australian Contemporary Chorale, Hildy Essex conductor
    BMW Edge Theatre
    Federation Square, Melbourne
    April 21, 7.30pm

    Fahrenheit 451 (German Premiere)
    KammeroperNRW and Bonn Opera
    Libretto and music of Brenton Broadstock (based on the book by Ray Bradbury)
    German version translated by Christopher Sprinkler
    Director: Ralph Goertz
    Design and Artwork: Markus Lüpertz
    Music Director: Christopher Sprinkler
    Dramaturgy: Jens Neundorff v. Enzberg
    Forum der Bundeskunsthalle, Bonn
    April 19-30

    My Shepherd
    New England Brass Band, Douglas Yeo conductor
    Trinitarian Congregational Church, North Andover, Massachusetts, USA
    May 2

    My Shepherd
    New England Brass Band, Douglas Yeo conductor
    Hope Church, Lenox, Massachusetts, USA
    June 4

    Adjudicator Stage and Concert Band
    Royal South Street Competitions
    August 31-September 2

    Three Wedding Songs
    Australian Contemporary Chorale, Hildy Essex conductor
    Trinity College Chapel, University of Melbourne
    September 14, 7.30pm

    Warriors Through Time
    Dominic Perissinotto, organ; Anthony Pope, trumpet
    Holy Trinity Cathedral, Wangaratta
    October 15, 2.30pm

    Not too near...not too far (premiere)
    Barry Cockcroft, saxophone, Adam Pinto, piano
    Port Fairy Festival

    Aureole
    Patricia Nigro, flute
    Tallis Wing, University of Melbourne
    November 29, 10.30am

    9th Day of Christmas
    Australian Contemporary Chorale, Hildy Essex conductor
    Federation Square
    December 5 & 12, 6pm

    2005
    Rhapsody on St Aelred
    Pelorus Trust Wellington Brass, David Chaulk conductor
    125th National Brass Band Championships of New Zealand
    Michael Fowler Centre, Wellington, New Zealand
    March 26, noon

    Vision of the Lost
    B Grade Test Piece - 8 bands
    National Brass Band Championships
    Scott Theatre, University of Adelaide
    March 27, 3-7pm

    I Had a Dream
    Australian Contemporary Chorale, Hildy Essex conductor
    Ormond College Chapel, University of Melbourne
    May 26, 7.30pm

    I Had a Dream
    Australian Contemporary Chorale, Hildy Essex conductor
    Richmond Town Hall, Melbourne
    May 29, 3pm

    I touched your glistening tears (Musica Viva National Tour)
    Macquarie Trio: Kathryn Selby, piano; Natalie Chee, violin; Michael Goldschlager, cello
    Conservatorium Theatre, Griffith University, Brisbane
    June 24, 7.30pm

    Macquarie Trio
    Macquarie Theatre, Macquarie University, Sydney
    June 26, 2.30pm

    Macquarie Trio
    James Fairfax Theatre, National Gallery of Australia, Canberra
    June 27, 5.30pm & 7.30pm

    Macquarie Trio
    Verbrugghen Hall, Sydney Conservatorium of Music
    June 28, 7.30pm

    Macquarie Trio
    Melba Hall, University of Melbourne
    June 29, 8pm

    Macquarie Trio
    Elder Hall, University of Adelaide
    July 3, 2.30pm

    Sandakan Suite
    Music Conference Concert Band, Col Patrick Pickett conductor
    ABODA Music Conference Gala Concert
    Brolga Riverside Theatre, Maryborough, Queensland
    July 5, 7.30pm

    Sunburnt Land
    YBS Band, David King conductor (National Tour)
    Burswood Theatre, Perth
    August 12, 7.30pm

    YBS Band, David King conductor
    Adelaide Town Hall
    August 13, 7.30pm

    YBS Band, David King conductor
    Melbourne Town Hall
    August 16, 7.30pm

    YBS Band, David King conductor
    Brisbane Concert Hall QPAC
    August 17, 8pm

    YBS Band, David King conductor
    Sydney Opera House
    August 22, 8pm

    Yarra, Yarra (Premiere)
    Australia Pro Arte, Jeff Crellin conductor
    BMW EdgeTheatre, Melbourne
    August 12, 7.30pm

    Aureole
    Genevieve Lacey, recorder;
    Neal Peres Da Costa, harpsichord
    Villa Music Bellawongarah, NSW

    All that is solid melts into air...
    Melbourne International Festival of the Arts
    BMW EdgeTheatre, Melbourne
    October 14,6pm